.
Dzień Praw Dziecka 2024
20 listopada przypada rocznica uchwalenia Konwecji o Prawach Dziecka, ten dzień nazywany jest Dniem Praw Dziecka.
W naszej szkole uczniowie wzięli udział w różnorodnych zajęciach związanych z tym tematem - zostały wykorzystane między innymi materiały UNICEF. Młodsi kolorowali olbrzymią kolorowankę, starsi odgadywali nazwy praw dziecka podczas gier edukacyjnych. Wszyscy obejrzeli okolicznościową prezentację multimedialną.
Największe wrażenie na uczniach zrobiły filmy, które ukazywały życie dzieci w innych częściach świata. Obrazy przedstawiające ciężką pracę dzieci w fabrykach produkujących ubrania w Bangladeszu albo kopalniach miki na Madagaskarze pokazały nam, że są wciąż dzieci, które nie chodzą do szkoły. Te dzieci muszą pracować po kilkanaście godzin dziennie, aby dostać jeden posiłek. Nie mają odpowiedniej opieki medycznej, nie mają odpoczynku i zabawy, nie korzystają ze swojego prawa do edukacji.
Zajęcia po raz kolejny udowodniły naszym uczniom, że mają olbrzymie szczęście, bo ich prawa są w pełni realizowane.
Justyna Chudy, Joanna Cesarz
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
15 listopada po raz kolejny społeczność naszej szkoły brała udział w wielkim egzaminowaniu z umiejętności mnożenia. Po szkole krążyły dwa specjalne zespoły, które egzaminowały uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły z tej umiejętności. Zdanie egzaminu nagradzane było odznaką mistrza mnożenia.
Na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali łamigłówki, układali domino i trymino, rozwiązywali krzyżówki matematyczne, grali w gry karciane i planszowe związane z mnożeniem. Dużo radości wzbudzały zakodowane hasła, które można było odczytać dopiero po wyliczeniu wielu iloczynów.
Umiejetność mnożenia jest niezwykle ważna w nauce matematyki, fizyki, chemii, informatyce - dlatego ćwiczmy mnożenie!
A za rok zapraszam do kolejnej edycji tego wydarzenia!
Szkolny koordynator
Justyna Chudy
Europejski Tydzień Kodowania 2024
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Na lekcjach matematyki po raz kolejny pojawiły się szyfry, tajne mapy i zakodowane obrazki. Uczniowie zajmowali się również tworzeniem tras dla ozobotów.
Kodowanie rozwija umiejętności analityczne, kreatywność, logiczne myślenie. A przede wszystkim może być dobrą zabawą!
Za udział w tym ogólnoeuropejskim projekcie nasza placówka otrzymała certyfikat uczestnictwa.
J. Chudy
Podsumowanie Akcji Sprzątania Świata 2024
W ramach tegorocznej Akcji Sprzątania Świata, która przebiegała pod hasłem „Na straży czystej Ziemi”, przeprowadziliśmy szereg działań, w których uczestniczyli wszyscy uczniowie, przedszkolaki oraz pracownicy szkoły. Oto one:
- Zarejestrowaliśmy szkołę na oficjalnej stronie Fundacji Nasza Ziemia, która koordynuje przebieg akcji.
- Przygotowaliśmy tematyczną prezentację dotyczącą zasad segregowania odpadów, zasadności sprzątania Ziemi oraz wyników poprzednich akcji i przedstawiliśmy ją na godzinach wychowawczych przed finałem akcji.
- Wśród uczniów klas 6 – 8 w okolicznościach przyrody Leśnej Szkoły został przygotowany
i przeprowadzony przez Panią Dyrektor Szkolny Konkurs Wiedzy Ekologicznej.
Przedstawiamy laureatów tego Konkursu:
Piotr Gębala
Jakub Różankowski
Karolina Grzyb
Maria Przemyk
Natalia Góral
Wojciech Musiałek.
- 20 września wszyscy obecni w tym dniu uczniowie i przedszkolaki, wraz z nauczycielami
i pracownikami szkoły, wzięli udział w wielkim sprzątaniu. Przedszkolaki sprzątały teren wokół szkoły i najbliższą okolicę, uczniowie szkoły podstawowej ulicę Długą, Zagłębiowską, Boczną oraz las, który znajduje się za szkołą. Tam, jak co roku, niestety, odnaleźliśmy dużo pojedynczych śmieci i dwa duże wysypiska, na które ktoś ewidentnie celowo wywiózł odpady. Zebraliśmy około 30 worków śmieci, w tym materace, koce, opony, szkło. Akcja terenowa została uwieńczona klasowymi kiełbaskami, pizzą i innymi smakołykami. - Wśród uczniów szkoły i przedszkola został przeprowadzony coroczny Szkolny Konkurs Plastyczny na plakat ilustrujący hasło 31 Akcji: „Na straży czystej Ziemi” (złożono niemal 30 prac). Prezentujemy jego wyniki:
W kategorii Przedszkole:
I miejsce – Weronika Przemyk oraz Tomasz Zajiczek,
II miejsce - Magdalena Pieczka,
III miejsce – Mikołaj Pieczka oraz Zuzanna Lubińska.
W kategorii Klasy I – III:
I miejsce – Michalina Kozłowska oraz Bianka Burek,
II miejsce – Mikołaj Łaszczyca oraz Iga Łabaj,
III miejsce – Judyta Zajiczek oraz Zuzanna Szałkowska,
Wyróżnienia: Maria Dziedzina, Szymon Dziura, Hubert Gala, Nikodem Marcisz, Lena Pogorzelczyk.
W kategorii klasy IV – VIII:
I miejsce – Angelika Duda oraz Maria Przemyk,
II miejsce – Agata Nogaj oraz Emilia Rebeta,
III miejsce – Patrycja Trzcionka oraz Justyna Madej.
Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali drobne upominki, a nagrodzeni dodatkowo dyplomy.
- Szkoła Podstawowa nr 2 została uhonorowana certyfikatem uczestnictwa w akcji Sprzątania Świata- podobne certyfikaty otrzymały wszystkie klasy oraz pracownicy szkoły.
Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim dzieciom, które sprzątały świat i brały udział
w konkursach oraz nauczycielom i pracownikom, którzy koordynowali akcję w swoich klasach.
Dbajmy o nasze środowisko, sprzątajmy po sobie, nie zaśmiecajmy, reagujmy, edukujmy swoje rodziny. Świętujmy Sprzątanie Świata cały rok!
Katarzyna Maciążek
Katarzyna Sikorska
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
DLA UCZNIÓW KLAS I -III
„Moja zakładka do książki"
UCZESTNICY:
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I – III.
CELE KONKURSU:
• promowanie czytelnictwa
• rozbudzanie świadomości poszanowania książek
• rozwijanie u uczniów zdolności manualnych oraz plastycznych
• rozwijanie wyobraźni oraz aktywności twórczej uczniów.
TEMATYKA I TECHNIKA :
Zadaniem uczestników jest wykonanie zakładki do książki. Praca może być wykonana dowolną techniką (np. rysunek, kolaż, wyklejanka, itp.) Mogą być użyte dowolne płaskie materiały, które nie brudzą i nie niszczą książki (nie używamy np. plasteliny, kredek pastelowych). Kształt pracy dowolny. Każdy uczestnik może dostarczyć tylko jedną indywidualnie wykonaną pracę. Na odwrocie każdej pracy należy umieścić następujące informacje: imię i nazwisko autora zakładki, klasę.
WARUNKI KONKURSU:
Przy ocenie prac będzie brana pod uwagę:
• zgodność z tematem;
• pomysłowość wykonania i jej użyteczność;
• estetyka wykonania;
• samodzielność i wkład pracy.
TERMIN: Konkurs trwa od 10.10.2024r. do 24.10.2024r.
Joanna Żołądź
Dzień Chłopaka
W poniedziałek 30 września w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Chłopaka, podczas której w żartobliwy sposób zaprezentowano typy chłopaków
i zachodzące w nich na przełomie wieków zmiany . Podczas przedstawienia koleżanki złożyły uroczystą przysięgę, zobowiązując się do udzielenia pomocy kolegom, którzy jej potrzebują.
Po części artystycznej ogłoszone zostały wyniki wyborów MISTERA naszej szkoły. W poprzednim tygodniu Samorząd Uczniowski przeprowadził stosowne głosowanie, w wyniku którego w klasach I-III tytuł MISTERA otrzymał Aleksander Zygmunt z klasy III, a w klasach IV-VIII tytuły te otrzymali- ex aequo- Adam Komorowski z klasy V oraz Kamil Stacchetti z klasy VIII.
Na zakończenie każdy otrzymał słodki poczęstunek, za który dziękujemy Radzie Rodziców działającej w naszej szkole.
Organizatorzy:
Beata Pieprzyk
Joanna Cesarz
Samorząd Uczniowski
Justyna Wystrychowska
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025.
Ślubowanie pierwszoklasistów.
Wakacje dobiegły końca, czas wrócić do pracy i nauki. 2 września br. zabrzmiał pierwszy dźwięk szkolnego dzwonka. Zebraliśmy się wszyscy na hali sportowej, aby uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny 2024/2025. Pani dyrektor Joanna Górnisiewicz powitała gości
i całą społeczność szkolną, a szczególnie gorąco uczniów klas pierwszych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z edukacją. Następnie głos zabrała Pani Ewa Orłowska- Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Siewierz, która przekazała uczniom, rodzicom i nauczycielom życzenia od Burmistrza Dariusza Waluszczyka.
Szkolną uroczystość rozpoczęli uczniowie kl.8, którzy przygotowali montaż słowno – muzyczny upamiętniający 85 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. W podniosłej atmosferze, przed pocztem flagowym, pierwszoklasiści w pięknych biretach, ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę i klasę, zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Pasowania pierwszoklasistów na uczniów dokonała pani dyrektor szkoły, która również wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy. Natomiast Sekretarz Miasta i Gminy Siewierz- Pani Ewa Orłowska wręczyła pierwszoklasistom wyprawki.
Na koniec uroczystości uczniowie klasy pierwszej otrzymali od swoich rodziców rogi obfitości. Nie zabrakło przy tym życzeń i gorących uścisków od wzruszonych- i jakże dumnych ze swych pociech- rodziców. Zapewne dzień pasowania na ucznia pozostanie na długo w pamięci każdego pierwszoklasisty, bo takich chwil nie sposób zapomnieć.
Witamy pierwszoklasistów w gronie naszej szkolnej społeczności.
Wychowawca kl.1
Joanna Żołądź
PIKNIK RODZINNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2
Życie jest podróżą, do której musimy się dobrze przygotować… przede wszystkim założyć wygodne buty – to myśl przewodnia pikniku rodzinnego, który odbył się w naszej szkole 20 czerwca, tuż przed zakończeniem roku szkolnego.
Wraz z rodzinami i przyjaciółmi, na czele z panem Burmistrzem Miasta i Gminy Siewierz Dariuszem Waluszczykiem, podziwialiśmy skarby przywiezione z wycieczek: m.in. odkryte w sobie talenty. Podsumowaliśmy również etapy szkolnej wędrówki: zerówka od września zasili szeregi klasy pierwszej, klasa trzecia kończy pierwszy etap edukacyjny i zaliczać się już będzie do szkolnej starszyzny, a ósmoklasiści kończą przygodę z naszą szkołą… Oj, niejedna łezka się w oku zakręciła… wybrzmiały piękne pożegnania, czułości oraz zapewnienia o pamięci. Część artystyczną zakończyły muzyczne przepisy na wakacje oraz wyśpiewane i wytańczone słowa cisnące się wszystkim na usta: ”CZEKAM NA WAKACJE!”.
Rada Rodziców jak zwykle stanęła na wysokości zadania! Na boisku szkolnym można było: zatańczyć zumbę, zrelaksować się w nowo wybudowanej altance w Leśnej Szkole, no i degustować te wszystkie pyszności… Dzieci cieszyły się szaleństwem na dmuchańcach, a wóz strażacki przyciągał rzesze przyszłych strażaków.
Dziękujemy wszystkim obecnym za wspólną zabawę i życzymy udanych wakacji!
Urszula Szymiec
Rozbudowa Leśnej Szkoły
W roku szkolnym 2022/2023 dzięki zaangażowaniu Rodziców, nauczycieli i pracowników naszej placówki powstała Leśna Szkoła, która w tym roku została wzbogacona o ścieżkę sensoryczną.
Jest to specjalny tor przeszkód, który ma za zadanie pobudzać receptory dotykowe w stopach lub dłoniach osób korzystających. Wykorzystuje się do jej stworzenia materiały i elementy o zróżnicowanych kształtach oraz fakturach.
Korzystanie ze ścieżki sensorycznej ma wiele zalet, wśród nich wymienia się między innymi:
- poprawę sprawności motorycznej,
- poprawę równowagi i koordynacji ruchowej,
- polepszenie percepcji wzrokowej oraz spostrzegawczości,
- pobudzenie receptorów czuciowych w stopach.
Dla możliwości doznania wszelkich zalet ścieżki sensorycznej konieczne jest korzystanie z niej na boso, aby móc stopami poczuć wszystkie elementy, z jakich jest ona wykonana. Codzienne korzystanie ze ścieżki sensorycznej zalecane jest także w przypadku rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi lub autyzmem.
Urząd Miasta i Gminy Siewierz również postanowił dołożyć swoją cegiełkę do uatrakcyjnienia Leśnej Szkoły i dofinansował drewnianą wiatę edukacyjną, która wyposażona została w tablice i gry edukacyjne oraz szafę do przechowywania pomocy dydaktycznych. Już teraz odbywają się tam lekcje, które są bardzo atrakcyjne dla naszych podopiecznych.
Wszystkim zaangażowanym w rozbudowę Leśnej Szkoły
Dziękujemy.
Szkoła Podstawowa nr 2
w Siewierzu
Szkolny konkurs Rummikuba
W czerwcu odbył się w naszej szkole konkurs w Rummikuba. Udział wzięło prawie czterdziestu uczniów z klas IV-VIII. Ostateczne wyniki prezentują się następująco:
I miejsce - Natalia Majewska
II miejsce - Emilia Majewska
III miejsca ex eaquo Blanka Mamak, Adam Molendowski
Nagrody dla uczniów ufundowane były przez Radę Rodziców - serdecznie dziękujemy!
Organizator: Justyna Chudy
SUKCES NASZYCH UCZNIÓW
7 czerwca 2024r. uczniowie kl. III – Dominik Baryła, Igor Gala oraz Szymon Gala wzięli udział w Gminnym Konkursie „Językowe potyczki z wierszami Agnieszki Frączek”, który zorganizowała Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu. Drużyna naszych chłopców zajęła 2 miejsce. Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością wierszy polskiej poetki. Wielkie brawa !!!
Joanna Żołądź
Dzień pszczoły
21 maja nasza szkoła gościła pszczelarzy z Gminnego Koła Pszczelarzy w Siewierzu. W warsztatach uczestniczyły przedszkolaki i uczniowie klas I-III.
Specjalnie z tej okazji dzieci przebrały się za pszczoły, przygotowana została też prezentacja zawierająca najistotniejsze informacje o życiu pszczół i gazetka szkolna poświęcona tym jakże potrzebnym owadom.
Dzieci mogły się dowiedzieć, jak hoduje się pszczoły, jaki jest podział obowiązków w ulu. Mogły również przymierzyć strój pszczelarza zobaczyć akcesoria konieczne do produkcji miodu, przenośne ule, produkty pszczele oraz skosztować pysznego miodu.
Wszyscy mogliśmy się dowiedzieć , że pszczoły są niezwykle ważnym elementem ekosystemu. Pracy tych pożytecznych stworzeń zawdzięczamy 1/3 światowych plonów. Ważna jest ochrona nie tylko pszczół miodnych, ale i ponad 400 gatunków dzikich pszczół żyjących w Polsce. Jak możemy pomóc? Sadźmy w ogrodach rośliny miododajne tak, aby kwitły od wiosny do jesieni, instalujmy w nich hoteliki dla owadów oraz poidełka. I nade wszystko nie trujmy ich. Wszelkie opryski wykonujmy po zachodzie słońca.
Na koniec spotkania nasi goście otrzymali podziękowania od społeczności naszej szkoły za wizytę i wyrazili wdzięczność za zaproszenie, obdarowując nas książkami o pszczołach.
Organizatorzy:
Joanna Cesarz
Beata Pieprzyk
Katarzyna Wilczyńska
Justyna Wystrychowska