konkurs recytatorski 2024

KONKURS RECYTATORSKI

16 lutego 2024r. w naszej placówce odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Jury w składzie : Renata Chmielowska, Barbara Pawińska i Izabela Szczepańczyk oceniło występy uczniów. Oto wyniki:

- w kategorii klas 4-6:

I miejsce - Maria Miłoch ( kl. 5)

II miejsce- Maria Przemyk ( kl. 6)

III miejsce - ex aequo - Nela Biedroń i Zofia Przemyk (kl. 4)

-w kategorii klas 7-8:

I miejsce - Katarzyna Skrzypiec

Zwyciężczynie pierwszych miejsc wezmą udział w XXXI Finale Miejsko -Gminnego Konkursu Recytatorskiego.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatkom gratulujemy
i życzymy dalszych sukcesów.

Aneta Bednarz

DSC00222

Tylko jedna jest taka noc…..

14 grudnia 2023r w Szkole Podstawowej nr 2 w Siewierzu odbyło się niecodzienne spotkanie. Przy dźwiękach kolęd i pastorałek zgromadziła się społeczność szkolna oraz zaproszeni goście, a wszystkich przywiódł jeden cel: udział w biesiadzie bożonarodzeniowej.

Prawie 180 artystów w wieku od 3 do 80 lat zadbało o ucztę dla ducha zgromadzonej widowni. Dla równowagi zadbano również o coś dla ciała… Hostessy serwowały potrawy wigilijne, które zostały przygotowane przez utalentowanych rodziców, a ciasta, stroiki i jemioła nad wejściem do sali dodały świątecznej magii. Wszyscy zebrani przenieśli się do stajenki, by radośnie
i z przytupem powitać Dzieciątko Jezus.

Podczas spotkania panowała iście rodzinna atmosfera, na co zwrócili uwagę w swoich przemówieniach: Wicestarosta Powiatu Będzińskiego Pan Dariusz Waluszczyk oraz Wiceburmistrz Miasta i Gminy Siewierz Pan Damian Dawczyński.

Nasza Szkolna Rodzina życzy wszystkim: zdrowych, pełnych miłości i pokoju świąt Bożego Narodzenia, a w nowym roku 2024 wszelkiej pomyślności.

Urszula Szymiec

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
na lata 2021-2025

Z przyjemnością informujemy, że oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej nr 2 w Siewierzu zostały beneficjentami „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” i uzyskały rządowe wsparcie finansowe przeznaczone na zakup książek i promocję czytelnictwa.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

W NPRCz 2.0 na lata 2021-2025 wyróżniono cztery Priorytety:

Priorytet 1: Poprawa oferty bibliotek publicznych.

Priorytet 2: Inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych.

Priorytet 3: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Priorytet 4: Program dotacyjny dla bibliotek oraz promocja czytelnictwa.

Kwota wsparcia finansowego ze środków budżetu państwa dla oddziałów przedszkolnych wynosi 3125 zł . Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup książek dla dzieci w wieku 3-6 lat.

Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/kultura/narodowy-program-rozwoju-czytelnictwa

Logo NPRCZ3

Dzień Praw Dziecka 2023

20 listopada obchodzimy rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, czyli najważniejszego dokumentu, który opisuje jakie prawa przysługują dzieciom na całym świecie. Dzień ten jest nazywany również Dniem Praw Dziecka.

W całej szkole odbyły się zajęcia dla uczniów, podczas których dzieci dyskutowały o przysługujących im prawach, poznawały miejsca, w których te prawa są ograniczane lub łamane. Uczniowie obejrzeli prezentacje oraz filmy, któych patronem jest UNICEF - organizacja zajmująca się organizowaniem pomocy dla najbardziej potrzebujących dzieci na całym świecie.

Joanna Cesarz,

Justyna Chudy

 

dpd

 

dpd2

Unicef SP 2

380406939 884208166374743 2720733352633691819 n
 
SP2 PAMIĘTA!

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu zawsze pamiętają i dbają o grób Jana Modzelewskiego. 30 października delegacja Samorządu Uczniowskiego i Wolontariatu udała się na cmentarz, aby posprzątać grób oraz zapalić znicz.

Jan Modzelewski był mieszkańcem Siewierza, który w wieku 24 lat zginął tragicznie 20 stycznia 1945 roku. Dla dzieci, które przychodzą na cmentarz, jest to lekcja odpowiedzialności i szacunku wobec miejsc spoczynku osób zmarłych. Poznając tragiczne losy Jana Modzelewskiego, rozumieją bezsens wojny, która zabiera życie przypadkowym osobom, niezaangażowanym w działania wojenne- w tym przypadku młodego mężczyzny.

Justyna Borowiecka

KOLEKCJONUJESZ? POKAZUJESZ!

17. 10. 2023r. w ramach Międzynarodowego Dnia Plecaka uczniowie prezentowali
i podziwiali swoje kolekcje i zbiory.
Jest to już druga edycja tejże akcji, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki takim przedsięwzięciom mamy możliwość poznania szerokiego wachlarzu zaintersowń naszych uczniów.
Do zobaczenia o tej porze za rok!
J

                                                                   Joanna Cesarz, Justyna Chudy.

 

KP

Europejski Tydzień Kodowania 2023

Nasza szkoła dostała certyfikat za udział w Europejskim Tygodniu Kodowania.

W tym roku uczniowie doskonale się bawili w trakcie pracy z ozobotami oraz kodowania offline z wykorzystaniem różnych szyfrów, alfabetów i kolorych figur zamiast cyfr. Umiejętność kodowania jest bardzo ważna w życiu codziennym i warto ją doskonalić.

EU_Code_Week_Participation_Certificate.pptx.jpg

Konkurs na plakat ilustrujący hasło tegorocznej akcji Sprzątania Świata:
„Sprzątanie świata łączy ludzi” rozstrzygnięty!


Na organizowany po wrześniowej akcji sprzątania świata konkurs wpłynęło w naszej szkole ponad 30 prac uczniów i przedszkolaków. Zwycięzców wyłoniono w trzech kategoriach.

Kategoria Przedszkole:
I miejsce – Weronika Przemyk oraz Mikołaj Łaszczyca
II miejsce – Tomasz Zajiczek
III miejsce – Klara Kubisa
Wyróżnienia: Mikołaj Pieczka, Magdalena Pieczka, Zuzanna Lubińska.

Kategoria Klasy I – III:
I miejsce – Judyta Zajiczek
II miejsce – Julia Wylon
III miejsce – Szymon Lubiński
Wyróżnienia: Martyna Nadolny, Patryk Haładus, Agata Nogaj.

Kategoria Klasy IV – VIII:
I miejsce – Aleksandra Chwastek oraz Nina Bujna
II miejsce – Szymon Szatan
III miejsce – Wojciech Musiałek
Wyróżnienie – Szymon Zajiczek.

Wszyscy nagrodzeni otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

 

Katarzyna Sikorska,

Katarzyna Maciążek

387331017_287658087521431_564673880299501448_n.jpg

 

DEN

Dzień Edukacji Narodowej

 

Jak co roku świętowaliśmy dziś Dzień Edukacji Narodowej . Tradycyjnie, trochę z przymrużeniem oka. Uczniowie klas 5 i 6 przybliżyli historię stworzenia nauczyciela. Były grzmoty, rajskie jabłka, a skończyło się na uprowadzeniu nauczyciela.

 

Obecnością zaszczycił nas Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz- Pan Zdzisław Banaś, który złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły.

LINK DO PREZENTACJI

Dzień Nauczyciela 2023.pptx

 

Dagmara Małota- Machura

Justyna Wystrychowska

Bartosz Kańtoch

Aneta Bednarz

 

planszówki logo

Dzień Gier Planszowych 2023

10 października obchodzimy Dzień Gier Planszowych. Nasi uczniowie przystąpili do rywalizacji podczas zajęć lekcyjnych, godzin z wychowawcami, pobytu na świetlicy oraz podczas zajęć rewalidacyjnych. Gry wzbudziły jak zwykle dużą dawkę emocji, radości i satysfakcji!

386106315 304945115617679 3651536058100650117 n

 

plansz_1.png

plansz 2

plansz 3

plansz 4

plansz_5.png

plansz_6.png

piknik Smoleń

Wyjazd do Ośrodka edukacyjnego ZPKWŚ w Smoleniu.

                      Uczniowie klas I- III wzięli udział w Plenerowym Festynie Ekologicznym pt. “ WYZWANIE - PRZYRODY SZANOWANIE”, który odbył się 27.09.br. w Ośrodku Edukacyjno-Naukowym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Smoleniu (funkcjonujący przy Oddziale Biura ZPKWŚ) zlokalizowanym na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej (w jej wschodniej części – Paśmie Smoleńsko-Niegowonickim). Położony w „Dolinie Wodącej” – jednym z bardziej malowniczych terenów Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, w bliskim sąsiedztwie wielu atrakcyjnych i przyrodniczo cennych obiektów (m.in. Rezerwat przyrody „Smoleń” z ruinami średniowiecznego zamku „Pilcza”, liczne ostańce skalne, jaskinie, stanowiska archeologiczne, pomniki przyrody oraz miejsca, w których hibernują nietoperze oraz wiele innych).

W trakcie festynu uczniowie mogli skorzystać z gier i zabaw edukacyjnych oraz  konkursów ekologicznych. W tematyce  dominowały informacje dot. czynnych metod ochrony przyrody, a także samych parków krajobrazowych – ich walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych i kulturowych. Były również zagadnienia  związane m.in. z segregacją odpadów, zjawiskiem zanieczyszczenia powietrza, wody i ziemi. Następnie dzieci zjadły pyszne kiełbaski upieczone na ognisku. Potem na łonie natury grały w piłkę i bawiły się w berka. Wszyscy wróciliśmy do szkoły bardzo zadowoleni. W przyszłym roku bardzo chętnie tam wrócimy.

organizator wyjazdu:

Aneta Tyburkiewicz

 


 

 

Iza tornister 23

"LEKKI TORNISTER"

Uczniowie klas młodszych wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Lekki Tornister”,która ma na celu rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy ze zwróceniem szczególnej uwagi na niezmieniający się problem przeciążonych pleców uczniów .

Izabela Szczepańczyk


SPRZĄTANIE ŚWIATA 2023

     W piątek 15 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji ,,Sprzątanie świata - Polska 2023 r.’’ Tegoroczne hasło brzmi: ,,Sprzątanie świata - łączy ludzi’’ i jest to już 30 akcja. Głównym jej przesłaniem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ na środowisko.

Zorganizowana akcja ,,Sprzątanie świata’’ ma na celu uświadomienie młodzieży szkolnej oraz pozostałym grupom społecznym, że obowiązujący system gospodarki odpadami nie będzie prawidłowo działał, jeśli jego uczestnicy, czyli my wszyscy, nie będziemy wiedzieli dlaczego ważne jest, aby prawidłowo postępować z odpadami i co zrobić, by było ich jak najmniej.

     Uczniowie naszej szkoły spisali się na medal! Uporządkowana została ulica Długa na całej długości oraz tereny leśne przylegające do naszej szkoły. Po tej ciężkiej pracy wszystkie dzieci zajadały się poczęstunkami w swoich salach. Wszystkim uczestnikom dziękujemy!!!

Efekty naszej pracy przedstawiamy na załączonych zdjęciach.

                                                                                                            Justyna Wystrychowska

FB IMG 1695021268119

FB IMG 1695021285120

 

Więcej na : https://www.facebook.com/sp2siewierz/posts/289880733790784?ref=embed_post

 

 

 

 

 mein poznaj polske

376581157 286087697503421 9016128878859549527 n

 

#PoznajPolskę

 

Odkrywanie niezwykłych zakątków naszej ojczyzny- „Poznaj Polskę”

8 września uczniowie z klas V, VI i VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu wyjechali na jednodniową wycieczkę dofinansowaną z programu „Poznaj Polskę”. Ministerstwo Edukacji i Nauki pokryło 80% kosztów, a Urząd Miasta i Gminy Siewierz 20%.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kopalni Soli w Wieliczce. Uczniowie przeszli niezwykłą trasę turystyczną, gdzie mogli, m.in. podziwiać liczne kaplice- w tym imponującą Kaplicę św. Kingi, solankowe jeziora, niepowtarzalne komory, oryginalne narzędzia górnicze. Poznali też piękne legendy oraz sposoby wydobywania i transportu soli.

Następnie udaliśmy się do Krakowa, gdzie na rynku wysłuchaliśmy hejnału oraz legendy, która się z nim wiąże. Przeszliśmy do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa- czyli Podziemi Rynku Głównego, gdzie uczniowie poznali dzieje przestrzeni miejskiej oraz podziwiali średniowieczne, licznie zgromadzone eksponaty, m.in. narzędzia, biżuterię, zabawki, obuwie, uzbrojenie, monety, plomby i odważniki kupieckie, kościane grzebienie, ozdoby strojów. Skorzystali również z możliwości zważania się na wadze i poznania jej wskazań wg średniowiecznych miar (centara, kamienia, funta, grzywny oraz łutu).

Później przeszliśmy pod Bramą Floriańską. Młodzież podziwiała płaskorzeźbę z orłem piastowskim, którą wykonał Zygmunt Langman wg projektu Jana Matejki, płaskorzeźbę z XVIII wieku przedstawiającą św. Floriana oraz ołtarz z początku XIX w. z kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Piaskowej.

Przy Barbakanie uczniowie dowiedzieli się, jak ważną rolę obronną pełniła budowla oraz poznali legendę o Marcinie Oracewiczu, który podczas konfederacji barskiej, gdy zabrakło mu amunicji przy obronie Krakowa, nabił karabin guzikiem od czamary i zabił rosyjskiego dowódcę Panina.

Przyszedł czas na pyszny obiad, który zjedliśmy w Barze „Pod Filarkami” przy ulicy Starowiślanej.

Ostatnim punktem zwiedzania był Kościół Archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, gdzie uczniowie podziwiali ołtarz autorstwa Wita Stwosza oraz skorzystali z możliwości indywidualnej modlitwy.

W wycieczce wzięło udział 40 uczniów, którzy bardzo cieszyli się z tak udanego wyjazdu.

Bardzo dziękujemy za sfinansowanie naszej wyprawy.

Aneta Bednarz


 

377946510 683169020371643 3248758890101083207 n

KONKURS!!!

Wczoraj zakończyła się 30 akcja Sprzątanie Świata, w której jak co roku uczestniczyliśmy. Zachęcamy wszystkich uczniów i przedszkolaków do wzięcia udziału w Konkursie Plastycznym na plakat ilustrujący hasło tegorocznej akcji: "Sprzątanie świata łączy ludzi". Prace wykonane w dowolnej technice na arkuszu w formacie A3 proszę składać u wychowawców do dnia 6 października. Zachęcamy do udziału


<div class=

dot_day.png

     Dzień Kropki 2023

  W tym roku po raz 20 na świecie obchodzony jest Dzień Kropki, gdyż dokładnie 20 lat temu ukazała się historia małej Vashti. Historia ta jest wciąż aktualna i uświadamia dzieciom, że każdy z nas ma jakiś talent i jest w czymś dobry.

  W naszej szkole uczniowie mieli okazję wykazać się kreatywnością oraz pomysłowością realizując zadania z projektu eTwinning "Mission: Dot Day 2023".

   Pierwszym zadaniem było wykonanie zdjęć przedmiotów, które są w koła, kropki, kropeczki. W czasie zajęć lekcyjnych uczniowie stworzyli kolorowe rysunki z kropek, grali w gry matematyczne, układali mandalę z darów jesieni, było również ożywianie kropki w aplikacji Quiver, a także szyfrowanie napisów za pomocą znaków alfabetu Braille'a.

  W ramach  współpracy w projekcie eTwinning powstało wiele szablonów kostek z przedmiotami w kropki. Każda szkoła wydrukowała 5 kostek, następnie uczniowie rzucali kostkami i układali historyjki związane z otrzymanymi wynikami. Była bardzo wesoło, twórczo i przede wszystkim kreatywnie, a o to przede wszystkim chodzi podczas świętowania Dnia Kropki! 

Justyna Chudy

378029002 353946913627751 3423561253917293294 n 

378094443 999139794692483 8168438825229942033 n

378101141_348869037466364_1971325636036033694_n.jpg

379325309 162224853590468 6469783735465578898 n

378073777_155383217565924_2415638292230580988_n.jpg

377902792_3652955871654898_1462334630164510875_n.jpg

377938704_842110614019650_4077774794467182344_n.jpg

 

 

 

mein i poznaj polske

 

„Poznaj Polskę”, czyli odkrywanie bogactwa naszego kraju

W czerwcu uczniowie z klas IV – VIII Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu wyjechali na 3 - dniową wycieczkę dofinansowaną z programu „Poznaj Polskę”. Ministerstwo Edukacji i Nauki pokryło 80% kosztów, a Urząd Miasta i Gminy Siewierz 20%. SAMA RADOŚĆ dla uczestników i rodziców, gdyż plan wycieczki był bardzo atrakcyjny, a kosztów brak….

Nasza trasa wiodła przez Wadowice i tam zwiedziliśmy Muzeum Św. Jana Pawła II oraz uczestniczyliśmy w warsztatach „W 80 minut dookoła świata”, z których uczniowie oprócz wiedzy wynieśli własnoręcznie wykonane pamiątkowe magnesy. Odwiedziliśmy również Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w której sakrament chrztu otrzymał Karol Wojtyła. Krocząc Jego śladami, udaliśmy się na kremówki…

W drugim dniu zwiedzaliśmy Zakopane, które powitało nas piękną, słoneczną pogodą, dlatego spacer po Krupówkach, podejście pod Wielką Krokiew czy wyjazd na Gubałówkę były dla nas wstępem do nadchodzących wakacji. Wizyta w  Muzeum Karola Szymanowskiego w wilii „Atma” oraz spacer po Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku wprawiły nas w nastrój zadumy i refleksji.

Trzeci dzień zaczęliśmy od wizyty w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
w Łagiewnikach, gdzie oprócz chwili modlitwy, podziękowania za mijający rok szkolny, mogliśmy z wieży widokowej podziwiać piękną panoramę Krakowa. Następnie udaliśmy się do Parku Doświadczeń im. S. Lema, gdzie stworzono uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym. Zabawy, radości
i zachwytu było co niemiara! Ostatnim punktem naszej wycieczki było Muzeum Lotnictwa Polskiego – raj przede wszystkim dla męskiej części grupy, ale nie tylko.. Modele samolotów zachwycały, a wejście do niektórych z nich było nie lada przeżyciem.

W wycieczce wzięło udział 45 uczniów. Byliśmy zakwaterowani w Ośrodku „LIMBA” w Poroninie, świetnie przystosowanym do potrzeb młodzieży, serwującym bardzo dobre, urozmaicone wyżywienie.

Jesteśmy zachwyceni wyjazdem! Cieszymy się, że wszyscy wróciliśmy cali i zdrowi. Bardzo dziękujemy za sfinansowanie naszego projektu.

Urszula Szymiec

 

 


 

DSC00899

 

Otwarcie Leśnej Szkoły

   02 czerwca w Szkole Podstawowej nr 2 w Siewierzu zapanowała atmosfera radości
i wielkiej satysfakcji z okazji otwarcia Leśnej Szkoły. Przedsięwzięcie to zakończyło się sukcesem dzięki ofiarności, wspaniałomyślności i gotowym do pracy rękom Rodziców oraz Przyjaciół szkoły. Uwieńczeniem ciężkiej pracy stało się miejsce pełne: kwiatów, roślin, z kącikiem do odpoczynku, ale i z ciekawostkami o mieszkańcach lasu umieszczonymi na tablicach edukacyjnych. Młodzi ekolodzy zadbali o mieszkańców Leśnej Szkoły – dla ptaków i owadów powstały budki lęgowe, a zbiornik na deszczówkę i kompostowniki świadczą o tym, że nasi uczniowie troszczą się o środowisko.

   Radością należy się dzielić, dlatego uroczyste otwarcie Leśnej Szkoły odbyło się podczas festynu, na który przybyły całe rodziny oraz, jakże liczni, Przyjaciele szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz miasta i gminy: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz pan Zdzisław Banaś, z-ca Burmistrza pan Damian Dawczyński, w-ce Starosta Powiatu Będzińskiego pan Dariusz Waluszczyk oraz Przewodnicząca Rady Gminy pani Barbara Bochenek.

  Nasi uczniowie przygotowali program artystyczny, który przybliżył wszystkim życie mieszkańców lasu. Znalazły się w nim duszki dbające o porządek, wilki przypominające
o zasadach bezpiecznego korzystania z dobrodziejstw natury oraz wiele innych żyjątek, które poprzez taniec, śpiew, piękną recytację ukazały „tajemnice" leśnego pałacu.

   Naszą uroczystość wzbogacili przedstawiciele Nadleśnictwa Siewierz, Policji oraz strażacy z OSP w Gołuchowicach, którzy przygotowali gry, konkursy oraz pokazy sprzętu strażackiego i udzielania pierwszej pomocy.

   Wiele radości sprawiły dzieciom liczne atrakcje, które- jak zwykle- zapewnili im rodzice. Wszyscy mogli kosztować kulinarnych przysmaków oraz delektować się słodkościami.

   Serdecznie dziękujemy za owocną współpracę i wspólną zabawę.

Społeczność Szkoły Podstawowej nr2 w Siewierzu


SUKCESY NASZYCH UCZENNIC

Maria Przemyk zdobyła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza.

341434992 711426030759838 7107551382378047681 n

 


 

Hania Szymańska zdobyła I miejsce w XI Gminnym Dyktandzie Ekologicznym.

342529439 188423290246213 4682816583411432666 n

 Gratulujemy! 

Aneta Bednarz

 

 
 
347128735 776123504134002 3596564284905674651 n
SPIELBOX- PUDEŁKO GIER EDUKACYJNYCH
 
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym organizowanym przez Goethe Institut w Warszawie.
Spielbox, czyli pudełko pełne najnowszych edukacyjnych gier, które mieliśmy okazję przetestować! Wszyscy uczniowie naszej szkoły uczyli się języka niemieckiego poprzez zabawę, co dodatkowo zmotywowało do nauki.
Serdecznie dziękujemy Goethe Institut w Warszawie.
 
Justyna Borowiecka

Akcje w których uczestniczymy

polskabiega.jpg
Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Wednesday the 21st. Siewierz