Dzień Przedszkolaka 1aDzień Przedszkolaka 2a

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA.

 

20 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Wszyscy nasi wychowankowie z radością oczekiwali na swoje święto! Wystrojone w proporce, bibułę i balony sale podkreślały klimat tego wyjątkowego dnia.

Najpierw dzieci wykonały w swoich grupach piękne, kolorowe kwiaty i słoneczka, a potem zaczęło się wspólne świętowanie! Były tańce i dokazywanie przy ulubionych piosenkach oraz zabawa w „miasteczku” przedszkolaków. Duże, tekturowe domki oraz skórzane, kolorowe figury były dla dzieci wspaniałą krainą beztroskich harców.

Dopełnieniem tego radosnego dnia, był poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych przedszkolaków. Biesiadowanie przy jednym stole było także okazją do wspólnych rozmów.

Katarzyna Wilczyńska

Katarzyna Sikorska


 

Dzień Kropki 3Dzień Kropki 1

„Kropka tu, kropka tam –

czy ja też gdzieś kropkę mam?”

 

W poniedziałek – 18 września nasze przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Bohaterka książeczki Petera Reynold’sa pt. „Kropka” – mała Vahsti- pokazała przedszkolakom, jak dzięki malutkiej kropce zmienił się jej świat i jak uwierzyła w siebie.

Każdy z nas jest w czymś dobry i posiada wyjątkowy talent! O swoich talentach i umiejętnościach chętnie opowiedziały przedszkolaki, które wykonały również kreatywne prace plastyczne. Dzieci świetnie się bawiły: zbierały puchate pompony, rozwiązywały zadania z kodowania i układały „kropeczkowe” puzzle.

Katarzyna Wilczyńska

Katarzyna Sikorska

Sprzątanie Świata 1aSprzątanie Świata 3aSprzątanie Świata 2aSprzątanie Świata 4a

„SPRZĄTANIE ŚWIATA – ŁĄCZY LUDZI”.

 

15 września przedszkolaki z grupy starszej, jak i młodszej aktywnie przyłączyły się do akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2023r.”.

Najpierw podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak ważne jest dbanie o naszą planetę oraz poznały zasady segregowania śmieci. W każdej sali przedszkolnej, znajdują się kosze do segregowania – teraz każdy przedszkolak już wie, gdzie wyrzucić pusty kubeczek po jogurcie lub papierowe ścinki po wycinaniu nożyczkami.

Po zajęciach wyposażeni w worek na śmieci i ubrani w rękawicę wyruszyliśmy posprzątać teren naszej szkoły. Bystrym oczom najmłodszych ekologów nie umknął żaden śmieć! Po powrocie do przedszkola dzieci z grupy 3,4 latków wspólnie wykonały z tektury EKOKota – duży pojemnik na plastikowe nakrętki. Od teraz każda nakrętka po musie lub napoju ma w sali maluchów swoje specjalne miejsce.

Katarzyna Wilczyńska

Katarzyna Sikorska

Przedszkolak z książką w plecaku.

W tym roku szkolnym przedszkolaki z Oddziałów Przedszkolnych uczestniczyły w projekcie ,,Przedszkolak z książką w plecaku’’. W ramach tego projektu dzieci co dwa tygodnie odwiedzały bibliotekę szkolną i wypożyczały wybrane przez siebie książki. Podczas wizyt w bibliotece Pani Barbara Pawińska czytała dla naszych przedszkolaków wiersze, bajki i wybrane fragmenty książek dla dzieci.

Z okazji Dnia Bibliotekarza dzieci z naszego przedszkola przygotowały niespodziankę dla Pani Basi i obdarowały ją własnoręcznie wykonaną kartką i albumem z pracami plastycznymi oraz kwiatkiem.

Na zakończenie naszego projektu dzieci otrzymały dyplomy wzorowych czytelników, zakładki do książek i słodki poczęstunek w postaci cukierków.

                                                                                   Katarzyna Wilczyńska

                                                                                   Justyna Wystrychowska

                                                                                    Barbara Pawińska

20230508 093958

20230508 094043

20230606 104925

 

 


Czytamy z Sercem

 

W czwartek 13 kwietnia nasze przedszkole odwiedziła pani Jolanta Jakubczyk z Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu. Pani Jolanta przyniosła ze sobą kilka książeczek o przygodach tak bardzo lubianego przez dzieci Krecika i zaprosiła przedszkolaki na ,,Poranek z Krecikiem’’. Przedszkolaki w ciszy i skupieniu wysłuchały bajki pt: Jak Krecik uzdrowił myszkę. Bibliotekarka zaprosiła dzieci do biblioteki i do czytania książek. Dzieci w trakcie spotkania odpowiadały na pytania zadawane im przez Panią bibliotekarkę, dotyczące w jaki sposób trzeba szanować książki oraz jakich zachowań należy się wystrzegać podczas czytania. Wszyscy razem zaśpiewaliśmy piosenkę: Krecik, Krecik zielony ma berecik…

Na koniec naszego spotkania Pani Jolanta przygotowała szablony, z których po wycięciu i sklejeniu powstały konewki. Dzieci pięknie je ozdobiły, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i pożegnaliśmy naszego gościa. To był wspaniały poranek z Krecikiem…                                                                                                                                 

                                                                                  Justyna Wystrychowska

                                                                              Katarzyna Wilczyńska

kolaz2

Kolaz3

 

Przedszkolaki w Muzeum Chleba w Radzionkowie.

27 kwietnia przedszkolaki wybrały się na autokarową wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Muzeum to powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca. Zgromadzone zostały w nim eksponaty zbierane przez wiele lat, wszystko co służyło wytwarzaniu chleba i wszystko co o szacunku do chleba zaświadcza. Gośćmi szczególnie ważnymi w Muzeum Chleba są i będą dzieci. Bo od szacunku dla kromki naszej strawy powszechnej już tylko krok do szacunku dla najbliższych, do kraju rodzinnego, do otaczającego nas świata.                                                                       

Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały eksponaty znajdujące się w muzealnych salach. Wielkim przeżyciem było przebywanie w klasie szkolnej z lat 60 i 70 –tych poprzedniego stulecia .Dzieci mogły usiąść w starych drewnianych ławkach z kałamarzami i popisać sobie rysikiem na starych tabliczkach. W cukierni posłuchały muzyki ze starej szafy grającej.  Dzieci obejrzały film „O bochenku chleba”. Każde dziecko miało możliwość samodzielnie wykonać plecionkę-warkoczyk z chlebowego ciasta, które po upieczeniu przedszkolaki zjadły z wielkim apetytem.

                                                                    Katarzyna Wilczyńska     

                                                                  Justyna Wystrychowska

kolaz1

Spotkanie z Mikołajem. 

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój,  długą białą brodę a na plecach niósł ciężki  worek pełen prezentów. Przedszkolaki zaśpiewały dla Mikołaja piosenkę,  a nasz gość obdarował wszystkich prezentami.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

                       Justyna Wystrychowska

311406443 817567576100523 3704057793653640781 n311454601 1160460681227798 1499074538190154969 n

Przedszkolny konkurs plastyczny pt. „PAN JEŻ”.

18 października odbyło się w naszym przedszkolu rozstrzygnięcie jesiennego konkursu plastycznego pt. „Pan Jeż”. Przedszkolaki, zarówno z grupy młodszej, jak i starszej przygotowały przepiękne prace, które wykonały różnorodnymi technikami plastycznymi.

20 jesiennych portretów „Pana Jeża” zdobi korytarz szkoły i jeszcze bardziej wprowadza nas w klimat jesieni. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim przedszkolakom za udział w konkursie.

 

Katarzyna Wilczyńska


„Dzień Przedszkolaka”.

20 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu bardzo ważne święto - Dzień Przedszkolaka. Cały dzień był wypełniony uśmiechem, zabawą i całą mocą niespodzianek! Najpierw udaliśmy się wszyscy na salę gimnastyczną, gdzie dzieci z wielkim zaangażowaniem pokonywały specjalnie przygotowany dla nich tor przeszkód. Po aktywności fizycznej na sali, dzieci odpoczywały ozdabiając kolorowym papierem - kokardy i meloniki, które za chwilę zamieniły się w opaski na głowę. Wspólne zdjęcie i zdjęcia w fotobudce były kolejną atrakcją dla dzieci. Dżentelmeni z sumiastymi wąsami lub brodą, Minionki, królewny w koronie i myszki Miki, to tylko niektóre pomysły na zabawne zdjęcie w pamiątkowej ramce! Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia był bal! Ulubione piosenki i tańce dostarczyły nam wszystkim ogromnej radości!

Katarzyna Wilczyńska

Justyna Wystrychowska

   a przekładka

Dbamy o ZIEMIĘ!

Nasze przedszkolaki zarówno z grupy starszej, jak i młodszej wzięły udział w plastycznym konkursie pt. „Cały świat to wielkie drzewo” – zorganizowanym przez Przedsiębiorstwo ALBA. Dzieci przyniosły do przedszkola łącznie 22 przepiękne prace konkursowe, wykonane różnymi technikami plastycznymi. W dniu, kiedy obchodziliśmy Dzień Ziemi, mieliśmy zaszczyt gościć Panią Dyrektor ds. Rozwoju Przedsiębiorstwa Alba – Panią Magdalenę Lenartowicz, która wyłoniła trzech zwycięzców oraz przyznała trzy wyróżnienia. Laureaci otrzymali nagrody, a pozostali uczestnicy konkursu drobne upominki. Ale to nie wszystko! Główną nagrodą dla przedszkola były zestawy pojemników do segregowania śmieci dla obydwu grup oraz jeden duży zestaw dla szkoły.

Gdy pojemniki do segregowania śmieci znalazły swoje miejsce w naszych przedszkolnych salach - zostały przeprowadzone ekologiczne zajęcia dla każdej z grup, na których dzieci zostały uwrażliwione na problem zaśmiecania naszej planety. Zapoznały się z zasadami segregowania śmieci, oszczędzania wody, energii i poznały pojęcie recyklingu. Starszaki podarowały przedmiotom – odpadom drugie życie, wykonując z nich grę – „Ślimak - kółko i krzyżyk”, zaś maluchy wspólnie przygotowały, z tekturowego pudełka i plastikowych butelek, kotka „Nakrętkę” - do którego każdego dnia zbierają plastikowe nakrętki z butelek, musów lub odkręcanych jogurtów.

Dzieci już wiedzą, że same mają wpływ na czystość swojego otoczenia, a żeby to wszystko mogły utrwalić w praktyce, zostały przygotowane dla wszystkich przedszkolaków Ekologiczne Karty Aktywności. Dzieci dostały karty, na których były przyklejone: jeden główny kosz symbolizujący segregowanie śmieci i pięć małych koszy oraz jedna duża uśmiechnięta kropla symbolizująca oszczędzanie wody czyli również prawidłowe mycie rąk i pięć małych kropelek. Najmłodsi każdego dnia mogli zamalować jedną kropelkę oraz jeden kosz, jeśli prawidłowo segregowali swoje odpady i właściwie myli rączki. Na wszystkich przedszkolaków, za ich naukę i pracę, czekały upominki m.in. Dyplomy Strażników Przyrody oraz magnesy na lodówkę z uśmiechniętą planetą Ziemią.

Finałem naszej ekologicznej akcji było najpierw wręczenie nagród za wypełnione Ekologiczne Karty Aktywności, a potem wielkie grillowanie! Grill zrobiony z tektury wywarł na przedszkolakach duże wrażenie! Dzieci pokolorowały i wycięły z papieru kromki chleba i kiełbaski oraz zrobiły, również z papieru, sałatki z pomidorów i cebuli. Później każdy na swój talerzyk nałożył sobie to co lubi i zajął miejsce na kocu, by wspólnie świętować. Zabawa była bardzo udana! Na koniec dzieci posprzątały i posegregowały odpady – plastikowe widelce i tekturowe tacki umieściły w odpowiednich pojemnikach.

Po tych zajęciach, jak i całej ekologicznej akcji nasi mali Strażnicy Przyrody dbają o Ziemię i spisują się na medal!

Katarzyna Wilczyńska

PRZEDSZKOLAKI NA JURAJSKIM SZLAKUW dniu 9 maja 2022 roku przedszkolaki wybrały się na długo oczekiwaną i pełną atrakcji wycieczkę do Żarek. Wyprawa ta dostarczyła nam wielu doświadczeń związanych z wytwarzaniem własnych naczyń z gliny, a na osłodę po ciężkiej pracy przedszkolaki zrobiły dla siebie słodko pachnącego lizaka.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był Wehikuł Czasu na Jurajskim Szlaku, w którym dzieci uczestniczyły w warsztatach lepienia z gliny. Każdy przedszkolak dostał kulę gliny i pod okiem osób prowadzących warsztaty dzieci wykonały dno kubeczka, a następnie ze zrolowanych wałeczków gliny zrobiły ścianki i uszka naczyń. Wykonane przez siebie kubeczki dzieci ozdobiły brokatem według własnego pomysłu. Naczynia zostały dostarczone do przedszkola następnego dnia i jako pamiątkę zabrane przez dzieci do domu.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była Manufaktura Słodyczy Hokus Pokus. Dzieci obserwowały proces wytwarzania lizaków i cukierków od momentu kiedy cukier jest jeszcze w formie płynnej, po dolewanie barwników i aromatów, wyrabianie masy cukrowej, a na końcu najbardziej przyjemna i atrakcyjna część dla naszych przedszkolaków - własnoręczne formowanie swojego lizaka. Uformowane przez dzieci lizaki zostały zapakowane przez prowadzących warsztaty i wręczone przedszkolakom.
Dla nas wszystkich był to dzień pełen wrażeń i pracy, możliwość uczestniczenia w warsztatach dostarczyła przedszkolakom dużo emocji i satysfakcji z aktywnego udziału w przeprowadzonych warsztatach. Czekamy na kolejne wyprawy.

Galeria zdjęć:Justyna Wystrychowska

Pierwszy dzień jesieni

Tak szybko płynie czas i oto nastała jesień, piękna i kolorowa. Przywitała nas ona wspaniałymi darami, które wykorzystaliśmy w naszym przedszkolu. Wśród wielu darów jesieni pojawiły się grzyby, żołędzie i malowane słońcem liście. Zainspirowani tymi zmianami postanowiliśmy przywitać nową porę roku pracami plastycznymi, a efekty tej pracy możecie pooglądać na zdjęciach.

                                                                  

                                                                       Katarzyna Sikorska

Owocowe witaminki

Samo zdrowie, samo zdrowie każdy ci to powie! – śpiewamy w piosence przedszkolnej. Wiemy, że owoce i warzywa dostarczają naszym organizmom zdrowych składników i wielu witamin. A ponieważ jesień plon obfity niesie – chcemy z tego korzystać. Wystarczyła malutka prośba do rodziców, a w naszym przedszkolu pojawiała się wielka owocowa góra. Wspaniale jest poznawać świat wszystkimi zmysłami. Oglądaliśmy, dotykaliśmy, wąchaliśmy i wreszcie przyszedł czas na degustację. Umyte i obrane owoce stały się pysznym musem, który tak wszystkim smakował, że nasza kolejka po dokładkę ciągle się odnawiała!

Smakołyki - witaminki dla dzieci z przedszkolnej rodzinki! Dziękujemy naszym rodzicom, za tą przepyszną ucztę.

                                                                Katarzyna Sikorska

Grzybobranie

Od kilku dni w przedszkolu i poza nim trwały gorączkowe przygotowania do wielkiego wydarzenia – pierwszego grzybobrania. Jesień przywitała nas wspaniałą pogodą i w sobotę wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych połączonych z pieszą wyprawą przez las w poszukiwaniu grzybów. Towarzyszyli nam przedstawiciele Nadleśnictwa Siewierz, Pan Podleśniczy Piotr i Pan Leśniczy Radosław, którzy dzielili się z nami swoją wiedzą na temat różnych grzybów. Ilustracje oraz żywe okazy pozwoliły dzieciom poznać różne gatunki grzybów. Wszyscy też nauczyliśmy się zasady: jeśli nie znam jakiegoś grzyba, to go nie zbieram. Ponieważ nasze bezpieczeństwo jest bardzo ważne, to poznaliśmy również regułę – dzieci nie powinny jeść grzybów, ale mogą zawsze pomagać swoim rodzicom, którzy znają się na grzybach, w ich szukaniu. Podczas spaceru przez las, widzieliśmy różne grzyby i dowiedzieliśmy się, że te, niejadalne dla człowieka służą za pokarm dla zwierząt. Przedszkolaki sprawdzały swoją wiedzę podczas quizu – odpowiadając na pytania zbierały punkty – kropki muchomora, które naklejały na specjalną planszę. Nasi rodzice przygotowali dla nas przedstawienie – Historię pewnego grzybobrania. Bajka zakończyła się dla wszystkich wspólnym tańcem - mały muchomor – chociaż niejadalny – to jednak zyskał swoich przyjaciół.

Po przedstawieniu wspólnie zatańczyliśmy do piosenki o zajączkach     i grzybkach, a po emocjach i wysiłku fizycznym uzupełniliśmy spalone kalorie jedząc poczęstunek – pyszne kiełbaski oraz wspaniałe ciasta przygotowany przez rodziców. Dodatkową atrakcję stanowiły: przejazd wieloosobowym rowerkiem i foto-ramka do pamiątkowego zdjęcia. Pogoda i humory nam dopisały, wspaniale było spędzić ten czas razem w naszej wspólnej przedszkolnej rodzinie. Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

                                                                             Katarzyna Sikorska

                                                                 Justyna Wystrychowska

Akcje w których uczestniczymy

EFS_z_podpisem.jpg
Copyright © 2023 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Monday the 2nd. Siewierz