Narodowe święto 3 Maja

2443 maja w całej Polsce świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie ustawa zasadnicza regulująca sprawy państwowe. Dla naszego narodu był to bardzo ważny dokument, wprowadzający liczne zmiany, mające na celu poprawę sytuacji wewnętrznej Rzeczpospolitej.

28 kwietnia uczniowie klas IV-VI przygotowali okolicznościowy apel podczas którego zaprezentowali wiersze i piosenki nawiązujące tematycznie do święta 3 maja. Z należną powagą został odśpiewany hymn państwowy, następnie recytując i śpiewając pieśni z XVIII wieku uczestnicy akademii wyjaśniali młodszym kolegom znaczenie konstytucji dla naszego kraju oraz przypominali o potrzebie upamiętniania wydarzeń z tamtego okresu. Na scenie pojawił się nawet król Stanisław August Poniatowski, który był jednym z autorów tekstu konstytucji. Wszyscy uczniowie zgromadzeni na szkolnym korytarzu odśpiewali na koniec piosenkę Jana Pietrzaka „Aby Polska była Polską”.

Opracowała: Barbara Pawińska

polskabiega.jpg