Drukuj

 mein poznaj polske

376581157 286087697503421 9016128878859549527 n

 

#PoznajPolskę

 

Odkrywanie niezwykłych zakątków naszej ojczyzny- „Poznaj Polskę”

8 września uczniowie z klas V, VI i VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu wyjechali na jednodniową wycieczkę dofinansowaną z programu „Poznaj Polskę”. Ministerstwo Edukacji i Nauki pokryło 80% kosztów, a Urząd Miasta i Gminy Siewierz 20%.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kopalni Soli w Wieliczce. Uczniowie przeszli niezwykłą trasę turystyczną, gdzie mogli, m.in. podziwiać liczne kaplice- w tym imponującą Kaplicę św. Kingi, solankowe jeziora, niepowtarzalne komory, oryginalne narzędzia górnicze. Poznali też piękne legendy oraz sposoby wydobywania i transportu soli.

Następnie udaliśmy się do Krakowa, gdzie na rynku wysłuchaliśmy hejnału oraz legendy, która się z nim wiąże. Przeszliśmy do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa- czyli Podziemi Rynku Głównego, gdzie uczniowie poznali dzieje przestrzeni miejskiej oraz podziwiali średniowieczne, licznie zgromadzone eksponaty, m.in. narzędzia, biżuterię, zabawki, obuwie, uzbrojenie, monety, plomby i odważniki kupieckie, kościane grzebienie, ozdoby strojów. Skorzystali również z możliwości zważania się na wadze i poznania jej wskazań wg średniowiecznych miar (centara, kamienia, funta, grzywny oraz łutu).

Później przeszliśmy pod Bramą Floriańską. Młodzież podziwiała płaskorzeźbę z orłem piastowskim, którą wykonał Zygmunt Langman wg projektu Jana Matejki, płaskorzeźbę z XVIII wieku przedstawiającą św. Floriana oraz ołtarz z początku XIX w. z kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Piaskowej.

Przy Barbakanie uczniowie dowiedzieli się, jak ważną rolę obronną pełniła budowla oraz poznali legendę o Marcinie Oracewiczu, który podczas konfederacji barskiej, gdy zabrakło mu amunicji przy obronie Krakowa, nabił karabin guzikiem od czamary i zabił rosyjskiego dowódcę Panina.

Przyszedł czas na pyszny obiad, który zjedliśmy w Barze „Pod Filarkami” przy ulicy Starowiślanej.

Ostatnim punktem zwiedzania był Kościół Archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, gdzie uczniowie podziwiali ołtarz autorstwa Wita Stwosza oraz skorzystali z możliwości indywidualnej modlitwy.

W wycieczce wzięło udział 40 uczniów, którzy bardzo cieszyli się z tak udanego wyjazdu.

Bardzo dziękujemy za sfinansowanie naszej wyprawy.

Aneta Bednarz


 

Akcje w których uczestniczymy

pojemnik_na_baterie.jpg
Copyright © 2023 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Friday the 8th. Siewierz