piknik Smoleń

Wyjazd do Ośrodka edukacyjnego ZPKWŚ w Smoleniu.

Uczniowie klas I- III wzięli udział w Plenerowym Festynie Ekologicznym pt. “ WYZWANIE - PRZYRODY SZANOWANIE”, który odbył się 27.09.br. w Ośrodku Edukacyjno-Naukowym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Smoleniu (funkcjonujący przy Oddziale Biura ZPKWŚ) zlokalizowanym na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej (w jej wschodniej części – Paśmie Smoleńsko-Niegowonickim). Położony w „Dolinie Wodącej” – jednym z bardziej malowniczych terenów Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, w bliskim sąsiedztwie wielu atrakcyjnych i przyrodniczo cennych obiektów (m.in. Rezerwat przyrody „Smoleń” z ruinami średniowiecznego zamku „Pilcza”, liczne ostańce skalne, jaskinie, stanowiska archeologiczne, pomniki przyrody oraz miejsca, w których hibernują nietoperze oraz wiele innych).

W trakcie festynu uczniowie mogli skorzystać z gier i zabaw edukacyjnych oraz  konkursów ekologicznych. W tematyce  dominowały informacje dot. czynnych metod ochrony przyrody, a także samych parków krajobrazowych – ich walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych i kulturowych. Były również zagadnienia  związane m.in. z segregacją odpadów, zjawiskiem zanieczyszczenia powietrza, wody i ziemi. Następnie dzieci zjadły pyszne kiełbaski upieczone na ognisku. Potem na łonie natury grały w piłkę i bawiły się w berka. Wszyscy wróciliśmy do szkoły bardzo zadowoleni. W przyszłym roku bardzo chętnie tam wrócimy.

organizator wyjazdu:

Aneta Tyburkiewicz