W ramach realizowanego przez Gminę Siewierz projektu Comenius Partnerskie Projekty Regio „The exchange of experiences through the development of ecological and cultural awareness of the young generation”, w dniach 9 – 16 marca 2013 przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kulturalnych, dyrektorzy placówek oświatowych oraz nauczyciele, gościli w węgierskim mieście Edeleny. W trakcie kilkudniowej wizyty delegacja z Siewierza odwiedziła między innymi:

-          Szkołę Grekokatolicką im.św. Mikołaja w Edeleny

-          Przedszkole Nefelejcs

-          Przedszkole Matyasa

-          Firmę zajmującą się gospodarką odpadami w Barcikan

-          Pałac w Edeleny

-          Muzeum Węgierskiej Cerkwii w Miscolcu

-          Cerkiew Świętej Trójcy z największym na Węgrzech ikonostasem

-          jaskinie w Parku Narodowym Aggtelek

Podczas pobytu siewierska delegacja uczestniczyła również w obchodach 165 rocznicy wybuchu Powstania Węgierskiego.

szkola_bez_przemocy_small.jpg