Europejska Odznaka Jakości dla projektu Let's Decode Nature

Miło nam poinformować, że Centralne Biuro eTwinning przyznało uczniom klasy IV oraz nauczycielom: Beacie Pieprzyk i Magdalenie Drezler, drugi poziom odznaczenia, którym jest Europejska Odznaka Jakości za międzynarodowy projekt Let’s Decode Nature. Pierwsze odznaczenie otrzymaliśmy w czerwcu 2020 roku, a była to Krajowa Odznaka Jakości. Dzisiejsza nagroda oznacza, iż praca uczniów i nauczycieli została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom. Szkoła dzięki temu otrzymała swój pierwszy zagraniczny certyfikat, a sam projekt zostanie pokazany w specjalnym miejscu na europejskim portalu: www.etwinning.net (Kliknij).

Celem projektu Let’s Decode Nature było nawiązanie współpracy pomiędzy uczniami i nauczycielami szkół z Polski, Turcji, Rumunii i Belgii, wypracowanie wspólnych działań i produktów końcowych oraz rozwijanie kompetencji językowych i przyrodniczych uczniów. Założeniem projektu było również pokazanie uczniom piękna natury każdego kraju członkowskiego. Z uwagi na panującą pandemię, uczniowie biorący udział w projekcie, rozwijali umiejętność pracy zdalnej. Pracowali zbiorowo w sieci, tworząc wspólne prace. Ponadto, kształtowali umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Projekt uwrażliwił dzieci i młodzież na piękno otaczającego nas świata, zwrócił uwagę na zagrożenia jakie grożą planecie Ziemi oraz doskonalił umiejętności korzystania z narzędzi TIK.

Działania projektowe zostały tak dobrane, aby były spójne z obowiązującym programem nauczania. Uczniowie rozwijali swoje umiejętności językowe oraz przełamywali bariery komunikacyjne. Zdobyli nową wiedzę z zakresu edukacji przyrodniczej i wykorzystywali elementy kodowania do tworzenia i rozwiązywania zagadek przyrodniczych. Zostali uwrażliwieni na piękno przyrody i konieczność dbania o nią, poszerzyli swoją wiedzę na temat świata roślin i zwierząt. Projekt rozpoczął się wiosną tego roku, co pozwoliło nam nawiązać do zaczynającej się nowej pory roku. W ramach projektu staliśmy się detektywami na tropie wiosny, zakładaliśmy własne hodowle i ogródki roślin, obserwowaliśmy zwierzęta. Zorganizowaliśmy również międzynarodowy konkurs na logo projektu. Kolejnym zadaniem był udział w obchodach Dnia Ziemi. Skorzystaliśmy z okazji i świętowaliśmy ten dzień razem ze wszystkimi uczestnikami projektu, braliśmy także udział w międzynarodowej akcji Outdoor Classroom Day. W ramach licznych zadań projektowych stworzyliśmy bogatą bazę produktów końcowych. Były to m. in. zielnik, zestaw interaktywnych zadań przyrodniczych, zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę „The farmer plants the seeds”, rysowaliśmy projektowy obrazek, napisaliśmy ilustrowane opowiadanie w języku angielskim, zmierzyliśmy się we wspólnych quizach.

Udział w projekcie dostarczył nam wiele radości, umożliwił nawiązanie owocnej współpracy z uczniami i nauczycielami z czterech państw, a wyróżnienie jakie otrzymaliśmy motywuje nas tylko do podejmowania kolejnych wyzwań i tworzenia nowych projektów.

Warto nadmienić, że nasza szkoła od lat realizuje liczne projekty eTwinning. Ubiegły rok szkolny obfitował w wiele Krajowych Odznak Jakości dla projektów realizowanych w naszej szkole. Dziś możemy cieszyć się z pierwszego europejskiego sukcesu uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu. Z tego miejsca serdecznie gratulujemy uczniom klasy IV oraz ich rodzicom. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i owocną współpracę!

Beata Pieprzyk, Magdalena Drezler

odznaka ucznia

EOJ2

EOJ

Farmer Plants The Seeds - projektowa piosenka

Miło Nam zaprezentować projektową piosenkę, którą nagraliśmy razem z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi. Zachęcamy do wysłuchania jej.

Oto ona:

 

Beata Pieprzyk, Magdalena Drezler

 

Outdoor Classroom Day

Uczniowie klasy III spędzili cały dzień na podwórku. Takie było założenie międzynarodowego programu Outdoor Classroom Day, do którego dołączyliśmy. Nasze lekcje miały odbyć się na świeżym powietrzu. Dlatego wszystkie aktywności tego dnia były tak zorganizowane, aby wykonać je na zewnątrz. Zebraliśmy relacje z tego dnia. Nasi uczniowie świetnie się bawili.

Otrzymalismy także certyfikat:

Screenshot 1

Zachęcamy do obejrzenia:

Beata Pieprzyk i Magdalena Drezler

Poznajmy się lepiej

Nauczyciele biorący udział w projekcie przygotowują prezentację online o państwach czlonkowskich. Dzięki niej nasi uczniowie dowiedzą się więcej o państwie swoich zagranicznych przyjaciół. Poznamy ich symbole narodowe, historię, tradycyjne dania ich kuchni, miasta, zabytki i wiele innych ciekawostek.

Prace trwają, ale juz można zobaczyć efekty:

 

Beata Pieprzyk i Magdalena Drezler

The dream of the Earth - Sen o Ziemi

 

Spróbowaliśmy wspólnie namalować obrazek, który zatytułowaliśmy w tłumaczeniu na język polski: "Sen o Ziemi". Każda osoba miała dostęp do aplikacji i mogła domalować jeden element zgodny z tematem obrazek. Tak przedstawiały się kolejne etapy naszej pracy:

New Drawing 1

New Drawing 3

New Drawing4

Beata Pieprzyk i Magdalena Drezler

Farmer Plants The Seeds - projektowa piosenka

 

Uczniowie klasy III oraz ich projektowi przyjaciele zaczęli pracę nad wspólnym nagraniem piosenki w języku angielskim. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy się mogli nim pochwalić :)

Oto piosenka, której się uczymy:

 

Beata Pieprzyk i Magdalena Drezler

Projektowe gry

Uczniowie klasy III podjęli wiele ciekawych aktywności w ramach projektu. Jedną z nich było zmierzenie swych sił w grach, zabawach i quizach przygotowanych przez wszystkich nauczycieli, którzy biorą udział w Let's Decode Nature. Nasi uczniowie układali interaktywne puzzle, robili wykreślanki, sprawdzali się w interaktywnych testach.

Oto pamiątkowy zbiór zdjęć z tych aktywności:

 

 

Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet
Beata Pieprzyk i Magdalena Drezler

Logo naszego projektu

Jakiś czas temu nasi uczniowie przygotowali swoje propozycje na logo projektu. Oto nasze propozycje:

50Kuba2

filip k2Filip M

gabi2Kamil

Klaudia1michał1

fkNela

Miło nam poinformować, że spośród wszystkich propozycji naszej szkoły i pozostałych partnerów, logiem projektu została propozycja Filipa Kocota. Oto ona:

fk

Beata Pieprzyk i Magdalena Drezler

 

Zielnik

Zrobiliśmy międzynarodowy zielnik z roślinami, które są bardzo popularne w naszych krajach. Zebraliśmy w nim informację na temat roślin oraz ich zdjęcia.

Tu można go przejrzeć:

 

Book titled 'HerbariumLet's Decode Nature'Read this book made on StoryJumper

 

Beata Pieprzyk i Magdalena Drezler

Międzynarodowy ogródek

Stworzyliśmy międzynarodowy ogródek. Jesteście ciekawi jakie rośliny hodowaliśmy? Zachęcamy do obejrzenia efektów:

 

Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

 

Beata Pieprzyk i Magdalena Drezler

Historyjka projektowa

Ćwiczyliśmy nasze umiejętności w tworzeniu ilustrowanego opowiadania "The crazy story of flower", co w tłumaczeniu na język polski oznacza "Szalona historia kwiatka". Uczniowie klasy III, podczas wykonywania tego zadania, wykazali się umiejętnościami pisarskimi oraz plastycznymi. Każdy uczeń wymyślił maksymalnie 3 zdania  historyjki oraz je zilustrował. 

Oto nasze opowiadanie. Zachęcamy do przeczytania:

 

Beata Pieprzyk i Magdalena Drezler

Świętujemy 50tą rocznicę Dnia Ziemi

Miło Nam poinformować, że w naszym projekcie świętowaliśmy 50tą rocznicę Dnia Ziemi. Zarejestrowaliśmy naszą aktywność na stronie: www.earthday.org. Zorganizowaliśmy szkolny quiz, przygotowaliśmy prezentację w programie Genialy oraz stworzyliśmy szkole wyzwanie na hasło proekologiczne. W ramach projektu nasi uczniowie odkodowali zagadkę, z którą później zrobili sobie zdjęcie. Wraz z partnerami stworzyliśmy album z tej aktywności. 

Zachęcamy do obejrzenia:

 

Beata Pieprzyk i Magdalena Drezler

Detectives on the trail of the spring - Detektywi na tropie wiosny

 

Byliśmy pomysłodawcami zabawy w detektywów na tropie wiosny. Zaproponowaliśmy to zadanie naszym projektowym partnerom. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Uczniowie klasy III i ich nowi przyjaciele wraz z aparatami fotograficznymi udali się w teren i sfotografowali tegoroczne oznaki wiosny. Efekty przerosły nasze oczekiwania. Wytropiliśmy różne ciekawe wiosenne okazy roślin oraz zwierząt, które obudziły się już z zimowego snu lub powróciły do nas z ciepłych krajów.

Postanowiliśmy stworzyć album z efektami naszych znalezisk. Oto on:

Album detektywów na tropie wiosny

Dzięki temu zadaniu mogliśmy zobaczyć jak wygląda wiosna w krajach, z którymi współpracujemy. Zachęcamy i Was do obejrzenia naszego albumu.

Beata Pieprzyk, Magdalena Drezler

Poznajmy się!

Jednym z pierwszych działań jakie poczyniliśmy w Naszym projekcie jest lepsze poznanie siebie nawzajem. Uczniowie klasy III przygotowali swoje autoprezentacje w języku angielskim, które umieścili w sieci, na wirtualnej tablicy, gdzie każdy mógł się przedstawić i napisać kilka słów o sobie. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi Przyjaciółmi z zagranicy.

To My i Nasi Partnerzy!

Współpracujemy z Turcją, Belgią, Rumunią oraz inną placówką z naszego kraju. Jak narazie współpraca zapowiada się bardzo owocnie! Już niebawem pochwalimy się kolejnymi efektami naszych wspólnych działań. 

Zlokalizowalismy nasze szkoły na mapie:

map2

Mimo, że nie możemy jeszcze spotkać się w klasie, w naszej szkole, nie przestajemy być aktywni i działamy projektowo, bawiąc się przy tym i ucząc. 

Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

Beata Pieprzyk, Magdalena Drezler

Let's Decode Nature - międzynarodowy projekt eTwinning

Miło mi poinformować, że uczniowie klasy III mają przyjemność wziąć udział, w kolejnym już, międzynarodowym projekcie w ramach eTwinning. Wraz z przyjaciółmi z Turcji jesteśmy założycielami i pomysłodawcami tego projektu. Nazwaliśmy go Let's Decode Nature, zatem spróbujemy z naszymi nowymi przyjaciółmi z Turcji, Belgii, Rumunii i Polski odkodować naturę.

Zaplanowaliśmy już nasze działania! Będziemy się starać połączyć zagadnienia związane z naturą wraz z zadaniami dotyczącymi kodowania. Na początek spróbujemy się lepiej poznać, zaprezentujemy się w języku angielskim. Następnie będziemy zdobywać wiedzę przyrodniczą poprzez różne obserwacje natury. Projekt powstał tuż przed Dniem Ziemi, dlatego nasze działania rozpoczęliśmy od uczczenia tego dnia. Uczniowie klasy III odkodowali zagadkę, ubrali się na zielono i zrobili sobie zdjęcie. Efekty tego zadania umieściliśmy w prezentacji. Nasi projektowi towarzysze zrobili podobnie! Dzięki czemu powstał nasz pierwszy wspólny produkt końcowy!

Zapraszamy do obejrzenia: Dzień Ziemi!

Przed nami jeszcze wiele ciekawych zadań. Już niebawem o nich Was poinformujemy!

Opracowała: Beata Pieprzyk

Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Tuesday the 10th. Siewierz